Bajecnazenska.cz

(Ne)pravdivá fakta o slunci a opalování

nepravida fakta o slunci a opalovaniO slunci a opalování jako takovém jste jistě už slyšeli spoustu věcí. Říkáte si, že některé dávají vcelku smysl a jiné vás zase dost udivují? Většinou je to takové překvapení, že ty, co se zdají být smysluplné, jsou ve skutečnosti úplnou blbostí. My vám dnes povíme o dvou takových mýtech a vysvětlíme, jak to ve skutečnosti je.

Myslíte si, že když se ráno natřete krémem, že jste chráněná po celý den? Ne, třeba tohle je blbost – a to i v případě, máte opravdu vysoký SPF faktor. Nyní se ale vrhněme na ty naše dva mýty.

• Mýtus = Slunce lidem škodí!
Pravda → Ne, slunce sice může uškodit, ale rozhodně pro lidi není špatné a zbytečné. Skutečností je, že slunce pro nás může být bezpečné, ba dokonce příznivé, pokud jsme dostatečně opatrní. Ultrafialové záření, které slunce vydává, má dvě vlny: UVA a UVB. Dalo by se říct, že tyto dvě záření jsou odlišné, co se zdraví týče. UVB záření je záření dobré a UVA je záření špatné. UVB záření pomáhá lidskému tělu vytvářet vitamín D, který je nesmírně důležitý pro celkovou tělesnou pohodu, a především je důležitý pro zdravé kosti, svaly, kůži, zrak, srdce a imunitní systém. UVA záření je pro nás škodlivé, a proto se proti němu musíme chránit. Ptáte se jak? Důležité je vědět, jak dlouho je vhodné být na slunci. Pokud znáte zdravou hranici, jste chráněni, pokud ne, vystavujete své tělo možnosti vzniku některého typu rakoviny kůže.

• Mýtus = Všechny opalovací krémy chrání efektivně a bezpečně
Pravda → Faktem je, že pravda není příliš příznivá, ale je nutné, abyste to věděli. Studie ukazují, že k dnešnímu dni stále neexistují žádné klinické studie, které prokazují, že použití jakéhokoli krému, může účinně zabránit vzniku rakoviny kůže. Zahraniční společnost Environmental Working Group dále poukazuje na to, že 75% prodávaných produktů k ochraně proti slunečnímu záření, vás ve skutečnosti skoro vůbec nechrání. Pokud se chcete vyhnout koupi neúčinného opalovacího krému, potom se dívejte na složení. Některé složky opalovacích krémů totiž můžou nadělat více škody než užitku.
Hlavní chemická látka, která je použita v těchto krémech, se jmenuje oktylmethoxycinnamát (OCM), přičemž bylo zjištěno při testování, že i při nízkých dávkách zabíjela tato látka životu schopné buňky myší. Mezi další složky, které obsahují opalovací krémy, patří třeba methoxydibenzoylmethan, u něhož byly prokázány taktéž některé toxické vlastnosti.

Pokud se ptáte, které látky by tedy neměl opalovací přípravek obsahovat, pak se podívejte po těchto: kyselina para-amino-benzoová, avobenzon, oxybenzon, dioxybenzone, homosalate, phenylbenzimidazole, sulisobenzon atd.
Naopak opravdu příznivé pro vás jsou tyto: oxid titančitý a oxid zinečnatý. Dále je při opalování důležité, aby byla vaše pokožka neustále hydratovaná. K tomu vám pomůže např. extrakt ze zelného čaje, aloe vera, bambucké máslo atd. Nezapomínejte se ale také chránit před slunečními paprsky pomocí klobouku, slunečních brýlí a lehkému oblečení.



Klíčová slova: , , ,

Leave a Comment

Login to your account

Can't remember your Password ?

Register for this site!