Bajecnazenska.cz

Vykročte za zdravým životním stylem

Začátek roku se nese ve znamení předsevzetí – co třeba být zdravější, štíhlejší, krásnější a šťastnější? K tomu všemu vám pomůže jedna fyzická aktivita, kterou už teď každý den provozujete, a tou je obyčejná chůze. Jak tedy správně vykročit za zdravějším životním stylem?

Vyrazte pěšky

Stokrát opakovaná rada, která vám pomůže zařadit do svého života o něco víc fyzické aktivity, spálit nějaké ty kalorie a utužit svaly – kde to jde, choďte pěšky. Cestou do práce vystupte o zastávku dřív a jezdíte-li autem, zaparkujte o něco dál. Nečekejte na výtah a vyběhněte si po schodech (no dobrá, napoprvé to možná nebude zrovna ladné vyběhnutí, ale spíš namáhavé supění).

Když máte trochu volného času, zajděte si na procházku. Do lesa, do parku nebo do své oblíbené kavárny, která je pár kilometrů daleko (a odměňte se raději šálkem zeleného čaje, než kávou a zákuskem).

Naučte se dýchat

Nejefektivnější spalování kalorií při chůzi probíhá zhruba při rychlosti 4 – 6 km/h. Protože většina z nás nemá zabudovaný v hlavě tachometr, poslouží náhradní ukazatel, a tím je dech. Zohledníte tak i svoji individuální kondici. Při správné „sportovní“ chůzi má být člověk zadýchaný, ale rozhodně není cílem supět a lapat po dechu. Pokud si dokážete za chůze ještě s někým povídat, je tempo ideální. 

Správná technika dýchání se většinou dostaví postupně sama, jak si tělo bude zvykat na novou zátěž. Nic ale nezkazíte, když k pravidelné chůzi přidáte i občasnou lekci jógy, která vám pomůže lépe koordinovat dech s pohybem.

Motivujte se

Nejlepší motivace je taková, kterou máte na očích. A nemyslí se tím vaše postava v zrcadle nebo osobní váha v koupelně. Hledejte pozitivní motivaci. Kupte si třeba na procházky kvalitní bundu a boty, které vám budou slušet a budete se těšit, až je vezmete ven. 

Nemusíte přitom hned zatěžovat peněženku velkou investicí a vybírat můžete z pohodlí domova. Právě teď je k mání třeba pro obchod e-obuv sleva, takže si můžete vybrat z mnoha vhodných vycházkových bot.

Pokud chcete přece jen do výbavy investovat víc, existují i módní varianty sportovní obuvi a oblečení. Při výběru ze značkových modelů můžete využít na webu footshop slevový kód, díky kterému je i tahle stylová motivace dostupná pro každého.

Jděte do toho ve dvou

Najděte si na procházky stejně naladěnou parťačku (nebo parťáka). Budete vůči sobě cítit určitý závazek (přece ji v tom nenecháte, že?) a ještě si při společných výšlapech hezky popovídáte, což u jiných sportů obvykle nejde. Když budete mít domluvený čas pravidelných tréninků, bude pro vás mnohem těžší se na něco vymluvit, než kdybyste se omlouvala sama před sebou.

Najděte si výzvu

Stáhněte si sportovní aplikaci nebo prohledejte sociální sítě, všude je dnes spousta výzev, často jsou k nalezení pod anglickým názvem „Challenge“. Můžete v nich porovnávat své výkony s ostatními, stanovit si cíle v počtu zvládnutých kilometrů nebo třeba vyrazit na orientační závod nebo některý z charitativních pochodů, jejichž výtěžek bývá věnován na dobročinné účely. 

Vytrvejte

Protože pohyb sám o sobě vyplavuje do těla hormony štěstí, a každý dosažený úspěch člověka těší, možná časem chůzi propadnete a postupně z ní přejdete na běh, nebo vyměníte procházky po městě za vysokohorské túry. Pak už má smysl nakoupit dražší specializované vybavení. Díky popularitě těchto sportů je ale dnes již dostupné, zvláště když zapátráte po akcích a slevových kódech, třeba na adrese http://buykers.cz.

Nezbývá, než vyrazit a dojít za zdravějším životním stylem, lepší fyzičkou a celkovou pohodou.

Login to your account

Can't remember your Password ?

Register for this site!