Bajecnazenska.cz

Braň se – osobní ochrana (nejen) pro ženy

Běžný člověk bez jakéhokoliv výcviku se přepadení ubrání jen těžko. Prvním pravidlem bezpečnosti proto byla, je a bude prevence. Nic vás neochrání před újmou lépe, než když se střetu úplně vyhnete. Nejjednodušší a zároveň nejúčinnější obranou je sledovat okolí, nenavštěvovat zbytečně rizikové lokality, vyhýbat se podezřelým osobám, a pokud je skutečně nevyhnutelné podstoupit takto problémovou cestu, neváhejte požádat o pomoc přítele, bratra nebo kamaráda. Jistě vás ochotně doprovodí.

Ani pasivní sebeobrana však neochrání člověka proti všem útokům. Pro zbylé případy je rozumné nespoléhat na náhodu a mít vždy při ruce, v kapse nebo kabelce některý z dostupných prostředků osobní obrany. Moderními a v současnosti často používanými sebeobrannými pomůckami jsou zejména elektrické paralyzéry a pepřové spreje. Při pořizování těchto pomůcek se vyplatí utratit o pár desítek korun více a koupit opravdu spolehlivý a účinný výrobek testovaný profesionály. V opačném případě hrozí nízká, nebo naopak nepřiměřená účinnost (použitím paralyzéru silnějšího než 10mA se dostáváte do konfliktu se zákonem). E-shop Braň se nabízí velký výběr profesionálních paralyzérů a pepřových sprejů a dalších pomůcek pro osobní obranu.

Pokud zvažujete koupi pepřového spreje, je třeba zvolit si právě ten, který se pro vaši potřebu nejvíce hodí a pamatovat na několik pravidel jeho správného použití. Existují tři základní druhy pepřových sprejů, aerosolový, gelový a pěnový. Gelový sprej má velmi dlouhý dosah a trajektorie střely je pouze minimálně ovlivněna větrem. Jeho nevýhodou je malý rozptyl, tedy potřeba velice dobře mířit, jinak hrozí zpoždění účinku. Aerosolové obranné spreje, které jsou nejčastěji doporučovány pro osobní ochranu soukromých osob, rozstřikují svůj obsah v podobě oblaku podobně jako například deodorant. Mají menší dosah, nicméně velice účinně proniká ke sliznicím. Při použití aerosolu je vždy třeba dát pozor na směr větru, který jej snadno může obrátit zpět do vašeho obličeje. Pěnové pepřové spreje jsou svými vlastnostmi kompromisem mezi dvěma zmíněnými.

Ať už zvolíte kteroukoliv z možností, nevyčkávejte a braňte se. V případě přepadení maximálně využijte rozestup mezi vámi a útočníkem. Aplikujte pepřový sprej opakovaně a ustupujte. Při ústupu se snažte nejít přímo vzad. Při první dobré příležitosti volte útěk na bezpečné, rušné místo a volejte policii. Dbejte na to, aby se obsah pepřového spreje nedostal do kontaktu zejména s vašima očima (co nejdříve si pořádně umyjte ruce).

Neponechávejte bezpečnost sebe a svých blízkých náhodě.Login to your account

Can't remember your Password ?

Register for this site!