Bajecnazenska.cz

Vlastní obchod – co při vyřizování neopomenout?

Chtěli byste se postavit na vlastní nohy? Už si delší dobu pohráváte s myšlenkou, že byste jednou chtěli vlastnit svůj obchůdek? Pak se v tomto článku dozvíte zajímavé tipy, co neopomenout při výběru vhodné lokality, prodejny, zajištění potřebných papírů, vybavení prodejny atd.

Výběr vhodné lokality pro obchod

Aby váš obchod byl úspěšný a chodili vám tam pravidelně zákazníci, je třeba vybrat vhodnou lokalitu. Dejte si opravdu záležet na tom, kde hodláte svůj obchod zřídit. Obchodníků je mnoho a velká část se dnes na trhu neudrží. Jeden ze střípků, jak být úspěšní, je oblast, kde hodláte podnikat a zjistit si, jaká je tam fluktace obchodů.

 

Nezapomeňte se informovat o konkurenci

S výběrem místa úzce souvisí i konkurence. Není nic horšího, když si otevřete například obchod s potravinami v ulici, kde je takových obchodů několik. Proto doporučujeme vždy si zjišťovat, jak to vypadá v okruhu 5 km, zda jsou v daném místě podobné obchody, a jestli se jim vůbec daří.

 

Bude o vaše zboží zájem?

Podnikatelé dělají velkou chybu, když se příliš nadchnou svým nápadem, ale už nepřemýšlejí nad tím, zda bude vůbec po jejich zboží poptávka. Je třeba si udělat průzkum, od kterého se můžete potom odrazit. Díky průzkumu zjistíte, zda by lidé měli o vaše zboží zájem či nikoliv.

 

Máte-li v plánu vrhnout se do podnikání, pak si musíte ujasnit nejenom to, co budete prodávat, kde to budete prodávat, ale také jaká bude vaše cílová skupina.

 

Založení živnosti

V podnikání se neobejdete bez živnosti. Tu si zřídíte na Živnostenské úřadě. A jelikož provozování obchodu spadá pod volné živnosti, nebudete potřebovat žádnou odbornou způsobilost. Jako živnostníci však budete muset splňovat všeobecné podmínky (více na Živnostenském úřadě).

 

Hygiena

Založení živnosti není nic těžkého, horší je to potom s hygienou, pokud máte v plánu prodávat potraviny. Podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví musí být v nemovitosti, ve které se nachází obchod, zajištěna pitná voda, která vyhovuje požadavkům stanoveným zvláštními právními předpisy. Rovněž musí být zajištěna i teplá tekoucí voda pocházející z pitné vody o teplotě min. 45 °C.

 

Další požadavky v rámci hygieny:

  • používání vlastního ledu – musí být vyroben z pitné vody a musí s ním být manipulováno v souladu s požadavky na nebalené potraviny,
  • prodejna musí mít dostatek přirozeného nebo umělého osvětlení s normovými hodnotami,
  • prodejna musí být dostatečně větraná kvůli snížení teploty a musí být zajištěn  čistý vzduch bez přítomnosti prachu a různých pachů.

 

Výběr vhodné prodejny

Když už víte, co budete prodávat, a nechcete prodávat on-line, budete k tomu potřebovat vhodné prostory. Ty hledejte v zajímavé lokalitě, kde proudí lidé a nejsou zde přítomné obchody, které prodávají stejné či podobné zboží.

 

Vybavení prodejen

U klasického prodeje zboží se neobejdete bez potřebného vybavení obchodů. Co vše pořídíte, záleží hlavně na tom, v jaké oblasti budete podnikat. Například při zřízení obchodu s prodejem potravin si budete muset pořídit pokladnu, regálové systémy pro vystavení zboží, chladící boxy, pult, případně obchodní váhu k vážení určitého množství nabízených produktů.

 

Ať už máte v plánu otevřít si obchod na cokoli, celkově to předem dobře promyslete, zvažte všechna pro a proti a udělejte si průzkum konkurence i zda by byl zájem o vaše zboží mezi zákazníky.

 

Za poskytnuté informace k článku děkujeme firmě UNIregály.cz – regály do obchodu.Leave a Comment

Login to your account

Can't remember your Password ?

Register for this site!