Bajecnazenska.cz

Ložní povlečení podle materiálu – jak vybrat to pravé?

Nejen postel a matrace dělají kvalitní spánek. Důležité je brát v úvahu i povlečení. Základem je správný materiál a pravidelná údržba. Každému z nás ovšem vyhovuje něco jiného. Připravili jsme pro vás seznam tradičních materiálů a jejich vlastností. Pak bude výběr jednoduchý.

Tohle sledujte

Při vybírání povlečení se často hledí pouze na barvy, motivy nebo celkové provedení. Daleko důležitější je ovšem vybírat podle materiálu, protože je to právě on, který určuje vlastnosti povlečení. Díky kvalitnímu materiálu získáte stálobarevné povlečení s dlouhou životností.

U vybírání a nákupu ložního povlečení je užitečné sledovat určité parametry, které odpovídají nejen kvalitě, ale také provedení a vlastnostem. Vždy by se mělo vybírat v nějakém poměru. Například cena a životnost nebo možnost vyvářky a stálobarevnost.

Mělo by vás zajímat

V pevní řadě by vás měla zajímat tzv. dostava tkaniny. Ta udává počet osnovních a útkových nití na šířku a délku 1 cm tkaniny. Obecně řečeno, jedná se o hustotu tkaniny, které je vyjádřená v osnově a útku.

Platí, že čím vyšší je číslo dostavy, tím hustěji je látka tkaná. To znamená, že bude více odolná. Pro laiky postačí informace, že se pevnost a mačkavost látky se pozná pouhým omakem. Důležité je se vždy řídit podle pokynů výrobce uvedené na štítku.

Bavlna znamená tradici

Bavlna patří v oblasti povlečení za stálice. Stále je velmi oblíbená a má co nabídnout. Neohrozil ji ani nový příliv materiálů a technologií zpracování. Mezi její přednosti patří, že je velmi příjemná na dotek a tedy i na tělo. Často bývá používaná na dětské povlečení.

Bavlněné povlečení je měkké, pružné a prodyšné. Také se vyznačuje vysokou savostí a cenovou dostupností. Jedinou jeho nevýhodu je nutnost žehlení. Jinak je bavlna zmuchlaná a tvrdší. Bavlna se pere na 60 °C.

Krepové bez žehlení


Problém s mačkavostí vyřešilo krepové povlečení. Jedná se o povlečení také vyrobené z bavlny, ale zde je tkanina střídavě hladká a zvrásněná. Krepové povlečení je vyrobené speciálním postupem, kdy jsou některé nitky v osnově více či méně natažené Je tak na výběr povlečení s menším i větším krepováním.

Hebký flanel

Úprava, jaká se používá u krepového povlečení, není příjemná každému a tak volí materiály hladké. Mezi takové patří flanelové povlečení. Jedna o úpravu kvalitní bavlny, pro kterou je typická hebkost a vysoká hřejivost.

Flanelové povlečení je tak ideální na chladné období, umí dokonale zahřát a co víc, jeho údržba je více než snadná. Nemusí se žehlit a odolává pomačkání.

Saténové povlečení

Saténové povlečení se vyrábí z polyesteru a je chladivé a klouzavé. V některých případech elektrizuje. Díky svému lesklému provedení působí velmi luxusně a noblesně. Variantou mlže být bavlněný satén.

Bavlněný satén se vyrábí z vysoce kvalitní bavlny s jemným leskem povrchu. Pro posílení bavlny je látka mercerovaná. Saténové povlečení je hebké a jemné na dotek, zároveň je pevné a vysoce odolné. Dokáže v létě chladit a v zimě rychle zahřeje.

Nádech luxusu

Za luxusní povlečení je možné považovat povlečení damaškové. Damaškové povlečení není žádnou novinku, používali ho již naše babičky a i v dnešní době patří ke špičce. Jedná se o lehký a lesklý materiál, který je vyroben z nejjemnějších přízí. Vyznačuje se dlouho životností.


Login to your account

Can't remember your Password ?

Register for this site!