Laserová operace očí – výhody, rekonvalescence a zkušenosti
V současné době se problémy s očima jako je krátkozrakost nebo dalekozrakost dají řešit velmi rychle a šetrně. Využívají se k tomu moderní lasery, které vyžadují minimum mechanických nástrojů. Vždy se klade důraz na přesnost, bezpečnost a šetrnost. Komu může laserová operace pomoci a jak probíhá, se dočtete v následujícím článku.
Co je refrakční vada?
Refrakční, jinak dioptrická, vada má nejčastěji za příčinu nepoměr délky okna a lomivosti optického aparátu. Optimálním stavem je, když se paprsky vstupující do oka se sbíhají přesně na sítnici. Pokud se paprsky sbíhají mimo sítnici. jedná se o ametropii. Ta se projevuje ve třech formách – krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus.
- krátkozrakost – oko je příliš dlouhé nebo optická mohutnost rohovky a čočky příliš vysoká (paprsky se sbíhají před sítnici)
- dalekozrakost – oko krátké nebo optická mohutnost rohovky a čočky nízká (paprsky se sbíhají za sítnicí)
- astigmatismus – nepravidelné zakřivení rohovky nebo čočky
Jak se dají refrakční vady řešit?
Klasické řešení pro krátkozrakost nebo dalekozrakost je používání kompenzačních dioptrických pomůcek, jako jsou brýle nebo kontaktní čočky. Další možností je řešit vady chirurgicky, tedy refrakčním zákrokem. Laserové operace očí se provádějí na rohovce nebo se provádějí operace nitrooční.
Úpravy na povrchu rohovky se provádějí excimerovým laserem, termokoagulací nebo metodou refrakčních nářezů. Do nitroočních zákroků se řadí extrakce čiré čočky nebo implantace tzv. fakické nitrooční čočky při zachování vlastní čočky nedotčené.
Mezi nejméně invazivní metody je bezlamelová metoda Relex Smile, při které se používá 3D femtosekundový laser. tato metoda se nejčastěji využívá pro vyšší krátkozrakost a astigmatismus.
Důkladné vstupní vyšetření
Před samotným vyšetřením musí každý pacient podstoupit velmi důkladné vstupní vyšetření, při kterém se volí nejlepší způsob léčby. Je nutné se orientovat podle velikost oční vady a stavu očí, životního stylu a potřeb pacienta. Na některých klinikách se využívá 3D diagnostika oka. která je velmi detailní.
Jak probíhá laserová opera očí?
Oko je znecitlivěno anestetickými kapkami, díky kterým je zákrok bezbolestný. Pacienty pociťují pouze mírný tlak na začátku operace. Během operace s pacientem neustále komunikuje chirurg a popisuje jednotlivé fáze operace a dává pacientovi instrukce.
Samotná operace netrvá déle než 15 minut. jelikož je bezbolestný a maximálně bezpečný je možné absolvovat zákrok obou očí současně. laserový paprsek, který je řízený počítačem, odstraní povrchovou část rohovky. Díky tomu se změní její zakřivení a dioptrická vada se tak vyrovná.
Velkou výhodou laserové operace očí je, že se provádí ambulantně. To znamená, že ihned po zákroku pacienty odchází domů. Důležité ale je, mít s sebou doprovod a zajištěný odvoz autem. Po dobu rekonvalescence je dobré mít druhou osobu, která bude pacientovi pomáhat.
Rekonvalescence
Po operaci je důležité se dostat co nejdříve domů a usnout před tím než přestanou působit anestetika. Většinou po 2 – 5 hodinách po operaci se začínají objevovat mírné bolesti nebo pocity řezání nebo pálení, které jsou podobné pocitu, když máme něco cizího v oku. Tyto nepříjemné projevy je možné zmírnit běžnými analgetiky určenými na bolest hlavy.
Pooperační bolesti zmírní ochranný gel, který se do okna aplikuje společně s léčebnými kapkami. Bolest netrvá dlouho a většinou do 48 hodin odezní. Zcela běžným projevem je otok víka s mírným zarudnutím.